Αποτελέσματα Διαγωνισμού Φιλαναγνωσίας

Αγαπημένα μας παιδιά,

Ο διαγωνισμός φιλαναγνωσίας του σχολείου μας τέλειωσε εδώ και λίγες μέρες. Σε αυτόν συμμετείχαν πολλά παιδιά, όλων των ηλικιών,  από όλες σχεδόν τις τάξεις του σχολείου μας!  Λάβαμε από εσάς όμορφες  εργασίες, που αποδεικνύουν ακόμα μια φορά την αγάπη σας για τα βιβλία, την εργατικότητά σας  και την θέλησή σας για επιτυχίες.

Τις εργασίες που μας στείλατε τις διαβάσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον. Μας μεταδώσατε τον ενθουσιασμό σας και μας γεμίσατε με  περηφάνια.

Κάθε παιδί που συμμετείχε στο διαγωνισμό διάβασε ένα διαφορετικό βιβλίο, ανάλογα με την ηλικία του. Για να παρουσιάσει το βιβλίο του, κάθε παιδί επέλεξε μια από τις πολλές και διαφορετικές εργασίες που είχαμε προτείνει. Κάθε συμμετοχή ήταν μια διαφορετική πινελιά στο παζλ της φιλαναγνωσίας. Και όλες οι συμμετοχές μαζί ήταν ένα πανέμορφο κάδρο γεμάτο έμπνευση και δημιουργικότητα. Γι’ αυτό και εμείς αποφασίσαμε να αναρτήσουμε όλες τις εργασίες στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά που εργάστηκαν με τόσο ζήλο:

• στην Έμιλυ Α. για το πανέμορφο γράμμα που έγραψε και εικονογράφησε για τους συμμαθητές της, για να τους παρουσιάσει το βιβλίο «Η Έμιλυ Γ. και το καράβι των χαμένων ψυχών»
  • στην Ελένη Α. για την αφίσα που έφτιαξε με σκοπό να παρουσιάσει το βιβλίο «Η Έμιλυ Γ.»
  • στην Σοφία Α. που έγραψε την περίληψη και μας μετέφερε το μήνυμα του βιβλίου «Μια αστεία επιδημία»
  • στον Σωτήρη Β. για την περίληψη και το κρυπτόλεξο που έφτιαξε για το βιβλίο «Δισεκατομμυριούχος ετών 12»
  • στον Κωνσταντίνο Θ. για την εικονογράφηση σε σχέση με το μήνυμα του βιβλίου «Η μηχανή που έφτιαχνε ιστορίες»
  • στον Σταύρο Θ. γιατί δημιούργησε δικό του ποίημα αφού διάβασε το βιβλίο «Ένας ιός με κορώνα»
  • στην Αντωνία Ν. που έγραψε την περίληψη και μας μετέφερε το μήνυμα του βιβλίου «Μπάλα Μπαλαρίνα»
  • στην Αντριάνα Ξ. για την περίληψη και την εικονογράφηση χαρακτήρων του «Μολυβένιου Στρατιώτη»
  • στην Κατερίνα Δ. για την εικονογράφηση μιας σκηνής του βιβλίου «Η πριγκίπισσα με τη μαύρη μάσκα»
  • στον Βικέντιο Θ. που εικονογράφησε το εξώφυλλο του βιβλίου «Ο λύκος Ζαχαρίας»
  • στην Μαρία Μαγδαλινή που, αν και η εργασία της δεν περιλαμβάνεται στον διαγωνισμό φιλαναγνωσίας, έγραψε με λεπτομέρεια το περιεχόμενο μιας ταινίας που είδε.

Τις εργασίες των παιδιών μπορείτε να τις δείτε πατώντας εδώ.