Οκτώβριος 2019

1η Οκτωβρίου: Τιμούμε την Ίδρυση της Κυπριακής Δημοκρατίας. Τα παιδιά παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον τις παρουσιάσεις των εκπαιδευτικών κ. Μαρίας Σταύρου και κ. Χρήστου Μιχαήλ.

Εκλογές Συμβουλίων τάξεων και Κεντρικού Μαθητικού Συμβουλίου: Με αφορμή τα όσα διδάχθηκαν για τη δημοκρατία, τα παιδιά αποφάσισαν να την κάνουν πράξη. Καιρός λοιπόν για μαθητικές εκλογές. Καταρτίστηκαν τα συμβούλια των τάξεων και το Κεντρικό Μαθητικό Συμβούλιο. Η μαθητική αυτοδιοίκηση είναι έτοιμη να αναλάβει το ρόλο της μέσα στα πλαίσια τη δημοκρατικής οργάνωσης του σχολείου.

Κατασκευή σχολικού ημερολογίου: Τα παιδιά του σχολείου μας αγαπούν πολύ τα βιβλία και το διάβασμα. Μέσα από αυτά ανακαλύπτουν πανανθρώπινες αξίες, τις οποίες έχουν αποτυπώσει σε ένα σχολικό ημερολόγιο, το οποίο θα βρείτε στην αρχική σελίδα της ιστοσελίδας μας. Μια συλλογική εργασία και ένα τεράστιο μπράβο για την καλή δουλειά!

28η Οκτωβρίου: Δόξα και τιμή σε αυτούς που αγωνίστηκαν ενάντια στο φασισμό. Τα παιδιά τιμούν τους ήρωες που αντιστάθηκαν στους τότε ισχυρούς της γης κι έκαναν την Ελλάδα να γράψει λαμπρές σελίδες στην ιστορία.

Okt1 Oct2

Καιρός για εξορμήσεις: Στις 30 και 31 Οκτωβρίου τα παιδιά των τάξεων Β΄- ΣΤ΄ πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δάσος Άχνας όπου είδαν από κοντά αναπαράσταση του προσφυγικού καταυλισμού που δημιουργήθηκε εκεί μετά την τουρκική εισβολή του 1974. Η εκπαιδευτική επίσκεψη εντασσόταν στο πλαίσιο των δράσεων του σχολείου μας για την πραγματοποίηση του στόχου «Γνωρίζω - Δεν ξεχνώ – Αγωνίζομαι». Στο Δάσος Άχνας τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν πώς ήταν οι πρώτες μέρες της προσφυγιάς. Επισκέφθηκαν το αντίσκηνο-σχολείο, το αντίσκηνο – νοσοκομείο και τα αντίσκηνα που χρησιμοποιούνταν ως κατοικίες για τους πρόσφυγες. Ανάμεσα σε άλλα είδαν και πώς γινόταν το συσσίτιο. Η επίσκεψη αυτή ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για τα παιδιά αφού είδαν να ξετυλίγεται μπροστά στα μάτια τους ένα κομμάτι της σύγχρονης ιστορίας του τόπου μας.

okt3 okt4
okt5 okt6