Ιανουάριος 2020

Καλή Χρονιά!

Τα παιδιά επέστρεψαν στο σχολείο με όρεξη για νέες γνώσεις, εμπειρίες, δημιουργίες… Μπήκαν στις τάξεις λοιπόν και άρχισαν τα μαθήματα, όπως πάντα! Σε λίγες μέρες όμως, τους περίμενε μια όμορφη έκπληξη!

Στο θέατρο:

Μικροί και μεγάλοι μπήκαν στα λεωφορεία και πήγαν στο Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας όπου παρακολούθησαν την παράσταση «Το κορίτσι που επιμένει» από το Θεατρικό Οργανισμό Κύπρου (ΘΟΚ). Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα παράσταση. Η ιστορία ήταν εμπνευσμένη από την ελληνική μυθολογία. Δεν της έλειπαν όμως και τα αστεία, ο χορός, το τραγούδι, το χρώμα! Τα παιδιά την απόλαυσαν.

Στη συνέχεια χάρηκαν για λίγο το παιχνίδι στο Δημόσιο Κήπο της Λάρνακας και ακολούθως αναχώρησαν για νέες αναζητήσεις.

jan1

Τα παιδιά των τάξεων Α΄-Γ΄πήγαν στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Λάρνακας. Εκεί έμαθαν  πολλά πράγματα για τους φίλους μας, τα βιβλία, αλλά και για το πώς λειτουργεί μια Δανειστική Βιβλιοθήκη.
jan2

Τα μεγαλύτερα παιδιά (Δ΄-Στ΄τάξεις), πήγαν στον Ιερό Ναό Αγίου Λαζάρου όπου είδαν το ναό, προσκύνησαν, κατέβηκαν στον τάφο του Αγίου Λαζάρου, μελέτησαν κάποιες εικόνες και έπαιξαν το «Κυνήγι του Κρυμμένου Θησαυρού». Οι  νικητές ήταν ο Παντελής, ο Κωνσταντίνος Ταραλίδης και ο Αντόνιο!

Κατά την επιστροφή τους στο σχολείο όλοι απόλαυσαν ένα μοναδικό θέαμα: Τα εκατοντάδες φλαμίνγκο που κατακλύζουν πάντα αυτή την εποχή την Αλυκή της Λάρνακας. Είναι πανέμορφα, δεν συμφωνείτε;
jan3

Η μέρα κύλησε υπέροχα. Όλοι έμειναν ευχαριστημένοι. Τα παιδιά γιατί πέρασαν όμορφα και απέκτησαν νέες εμπειρίες αλλά και οι εκπαιδευτικοί που καμάρωναν τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας για την άψογή τους συμπεριφορά, την ευγένεια και το ήθος τους. «Κάθε μέρα και καλύτεροι» είναι το σύνθημα των παιδιών… και φροντίζουν να το αποδεικνύουν με πράξεις… Λοιπόν, είναι καιρός για επιβράβευση!!!

Ημερίδα Φιλαναγνωσίας:

Οι δάσκαλοι και οι δασκάλες του σχολείου μας αποφάσισαν ότι αξίζει στα παιδιά να αφιερώσουν μια ολόκληρη μέρα σε δημιουργικές και ευχάριστες δραστηριότητες φιλαναγνωσίας. Θα την ονόμαζαν: «Βιβλιοχαρά σ΄όλη τη γη»! Αφού πλησίαζε και η Γιορτή των Γραμμάτων γιατί να μην την απολαύσουν τα παιδιά χωρίς έγνοιες για βαλίτσες και κατ’ οίκον εργασίες;  Ήρθαν λοιπόν στο σχολείο μόνο με τις κασετίνες τους και εκδρομική τσαντούλα. Όχι… δεν θα πήγαιναν εκδρομή. Θα έμεναν στη ζεστασιά του σχολείου μας και θα απολάμβαναν ζεστή σοκολάτα και… λογοτεχνία! Πολλή λογοτεχνία!  Ένα , δύο, τρία… Πάμε!!!

Σταθμός 1: Τι άλλο; Ένα καλό βιβλίο, μια ζεστή σοκολάτα και… βυθιζόμαστε στον μαγικό κόσμο του παραμυθιού! Καλά ταξίδια, παιδιά!
jan4 5

Στο ξεκίνημα της όμορφης αυτής ημέρας είχαμε και τη συμμετοχή του Συνδέσμου Γονέων. Κάποιες μητέρες, άφησαν τις δουλειές τους και ήρθαν με πολλή αγάπη στο σχολείο μας, για να ετοιμάσουν και να μας σερβίρουν τη νόστιμη ζεστή σοκολάτα. Τις ευχαριστούμε πολύ!!!

Σταθμός 2: Παρατηρούμε αφίσες της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τους νέους (ΙΒΒΥ), ενημερωνόμαστε για την οργάνωση αυτή και συμπληρώνουμε σχετικά φύλλα εργασίας:

jan6 7

Σταθμός 3: Κατασκευάζουμε σελιδοδείκτες.To κάθε παιδί γράφει το δικό του μήνυμα για το βιβλίο. Χρησιμοποιούμε τους σελιδοδείκτες για να στολίσουμε το δέντρο της Φιλαναγνωσίας. Για ρίξτε μια ματιά:

jan8 11

Σταθμός 4: Μαθαίνουμε για τη ζωή και το έργο του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Κατασκευάζουμε παζλ παραμυθιών και παίζουμε ένα όμορφο ομαδικό παιχνίδι σχηματίζοντας, με κάρτες, τις απαντήσεις στις ερωτήσεις της δασκάλας μας.

jan12 14

Σταθμός 5: Αφού ακούσουμε ένα παραμύθι, δημιουργούμε τη δική μας ομαδική παραμυθοϊστορία μέσα από εικόνες. Προσέχουμε ώστε η ιστορία μας να έχει αρχή, μέση και τέλος.
jan15

Σταθμός 6: Παρακολουθούμε τη βραβευμένη ταινία μικρού μήκους «Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κ. Μόρρις Λέσμορ». Σημειώνουμε και συζητούμε σύμβολα, μηνύματα και διδάγματα.

jan16 17

Σταθμός 7:  Λύνουμε βιβλιοαινίγματα. Στη συνέχεια μαθαίνουμε ένα τραγούδι για το βιβλίο!

jan18

Συγκέντρωση: Η ημερίδα μας έφτασε στο τέλος της. Μαζευόμαστε σε συγκέντρωση για να μοιραστούμε τις εντυπώσεις μας. Τα πρόσωπα λάμπουν από χαρά. Ναι, ήταν μια ξεχωριστή μέρα: Ας την κλείσουμε λοιπόν  με το τραγούδι που μάθαμε σήμερα!
jan19
jan20