Φεβρουάριος 2020

Παιδιά και γονείς στο ίδιο θρανίο!

Η κυρία Χρυστάλλα Κιαφκιουλλή, δασκάλα της Α΄τάξης, κάλεσε τους γονείς των μαθητών της να έρθουν στην τάξη και να γίνουν για λίγο συμμαθητές με τα παιδιά τους. Οι γονείς ανταποκρίθηκαν με χαρά στην πρόσκληση της δασκάλας! Την ίδια χαρά είχαν και τα πρωτάκια μας, που υποδέχτηκαν τους γονείς τους και τους έβαλαν να καθίσουν μαζί τους στα ίδια θρανία.  Στη παρέα προστέθηκαν και οι εκπαιδευτικοί κ. Χριστίνα Νικολάου και κ. Χρήστος Μιχαήλ που κάθισαν κι αυτοί στις ομάδες των παιδιών.

Σκοπός του μαθήματος ήταν η καλλιέργεια τόσο του προφορικού όσο και του γραπτού λόγου μέσα από δραστηριότητες επεξεργασίας του παραμυθιού «Έλμερ, ο παρδαλός ελέφαντας». Ταυτόχρονα, μέσα από το συγκεκριμένο παραμύθι, τα παιδιά θα είχαν την ευκαιρία να αντλήσουν και να επεξεργαστούν τις έννοιες της αποδοχής και του σεβασμού στη διαφορετικότητα.
feb 1

Όλα ήταν έτοιμα. Για αρχή, οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης  καλωσόρισαν όλους τους φιλοξενούμενους  με ένα τραγούδι, που το είχαν μάλιστα ενορχηστρώσει στο μάθημα της Μουσικής.
feb2 2

Στη συνέχεια  η κυρία Χρυστάλλα έδωσε σε κάθε ομάδα ένα κουτί με οκτώ δοκιμασίες και κάλεσε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης να δουλέψουν συνεργατικά με τους γονείς τους,  για να τις πετύχουν.

Από εκείνη τη στιγμή η τάξη μεταμορφώθηκε σ’ ένα εργατικό μελίσσι. Ένα παιδί από κάθε ομάδα διάβαζε την οδηγία. Μετά η ομάδα συνεργαζόταν για να εκτελέσει αυτό που ζητούσε η δοκιμασία όσο το δυνατόν καλύτερα. Αν πετύχαιναν το στόχο τους, η δασκάλα τους έδινε το εισιτήριο για την επόμενη δοκιμασία.

feb 2

Κι επειδή τα πρωτάκια του σχολείου μας είναι καταπληκτικοί μαθητές, καθοδήγησαν τους γονείς τους ώστε όλες οι ομάδες να πετύχουν τις δοκιμασίες. Το μάθημα τέλειωσε με το σύνθημα: «Είμαστε μοναδικοί – όλοι ταιριάζουμε.»

Ήταν μια υπέροχη μέρα! Την απόλαυσαν παιδιά και γονείς… όλοι έμαθαν κάτι καινούριο και όλοι βγήκαν κερδισμένοι!

feb 3feb 9
feb 10

Χίλια μπράβο για την εξαιρετική δουλειά!

Έκθεση βιβλίου

Στις 12 και 13 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας έκθεση βιβλίου. Κάθε τάξη πέρασε με την σειρά από την έκθεση,  όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με πάρα πολλά κι ενδιαφέροντα βιβλία και να

επιλέξουν ποια θέλουν να αγοράσουν. Η έκθεση ήταν βέβαια ανοικτή και για τους γονείς.

feb 11

Τα παιδιά του σχολείου μας αγαπούν ιδιαίτερα τα βιβλία! Μπράβο, παιδιά!

Τσικνοπέμπτη!

Ένα πρωινό, ενώ  η δυτική αυλή του σχολείου γέμισε  χαρούμενες φωνές παιδιών όπως πάντα, η ανατολική αυλή του σχολείου  γέμισε  χαρούμενες φωνές … γονιών! Στήθηκε και μια τεράστια φουκού και οι γονείς οργανώθηκαν σε ένα πρώτης τάξεως συνεργείο.

Αποστολή: Τι άλλο;

Να ψήσουν σουβλάκια και να ετοιμάσουν πίττες για όλα τα παιδιά του σχολείου.

Τσικνοπέμπτη, βλέπετε … κι εμείς είμαστε πιστοί στις παραδόσεις!!!

feb 12

Ευχαριστούμε το Σύνδεσμο Γονέων για αυτή την όμορφη πρωτοβουλία! Τα  σουβλάκια ήταν πεντανόστιμα.

Και τι δεν κάναμε εκείνη τη μέρα:

• Παίξαμε παραδοσιακά και άλλα ομαδικά παιχνίδια στο γήπεδο.
feb 13

Γλέντια που κάναμε!

Ακόμα και οι μαμάδες συμμετείχαν στο παιχνίδι!
feb 14

• Το παιχνίδι μας άνοιξε την όρεξη. Ώρα για φαγητό. Πρώτα όμως τα παιδιά της Δ΄ τάξης ευχαρίστησαν τους γονείς με ένα τσιαττιστό που έφτιαξαν τα ίδια στο μάθημα της Μουσικής.
feb 1
  • Στη συνέχεια πέρασαν όλοι με τη σειρά για να σερβιριστούν.
  • Ήταν μια ηλιόλουστη μέρα! Ιδανική για πικνικ!
feb 2
  • Η μέρα τέλειωσε με χορό!
feb 4

Εβδομάδα της Τυρινής!

Τα πουρέκκια με την αναρή είναι ένα παραδοσιακό γλυκό του τόπου μας, πολύ διαδομένο κατά την εβδομάδα της Τυρινής. Η εκπαιδευτικός κ. Χριστίνα Νικολάου ανέλαβε την πρωτοβουλία να δείξει σε όλα τα παιδιά του σχολείου πώς φτιάχνονται. Κάλεσε λοιπόν την κ.Τασούλα, που είναι μαστόρισσα στην τέχνη αυτή, και έστησαν μαζί ένα μικρό συνεργείο στην αίθουσα των Οικοκυρικών. Όλα τα παιδιά του σχολείου πέρασαν από εκεί, παρακολούθησαν τη διαδικασία και  γεύτηκαν τα νόστιμα πουρέκκια!
feb 5

Ανακυκλώνω!

Τα παιδιά της Β΄ τάξης, μαζί με τη δασκάλα τους και τη σχολική συνεργάτη, κ.Μαρία Κυριάκου,  έφτιαξαν μάσκες με μπαλόνια και παλιές εφημερίδες.

Οδική Ασφάλεια!

Ο αστυνομικός της γειτονιάς, κ. Γιώργος Σύζινος, έδειξε σε όλα τα παιδιά του σχολείου πώς να περπατούν με ασφάλεια στο δρόμο και πώς να χρησιμοποιούν τη διάβαση παιδιών. Τα μάτια σας δεκατέσσερα,  παιδιά! Να προσέχετε!

feb 7